OBSAH

 

TOPOLOVKA RŮŽOVÁ (”SLÉZOVÁ RŮŽE”)              
Slézovité

Alcea rosea L.
Syn.: Althaea rosea (L.) Cav.
Malvaceae

Dvouletá nebo vytrvalá bylina, se ztuha přímou, 100 - 300 cm vys., odstále štětinkatou až olysalou lodyhou a s kůlovým, vřetenovitým kořenem. Listy jsou střídavé, řapíkaté, dol. s okrouhle srdčitou, 5 až 7 laločnou, střed. a hor. s 3 laločnou čepelí, všechny vroubkované, svraskalé a roztroušeně drsně štětinkaté. Květy v Ø 5 - 8 cm jsou ± přisedlé, dol. jednotlivé, výše na lodyze v chudých vrcholičnatých svazečcích skládají klasovitý hrozen. Pod květy je kalíšek ze 6(7) na spodině srostlých lístků. Květy jsou obojaké, paprsčité, s pětičetnými a volnými obaly. Kališní lístky jsou trojhranné a ± špičaté a korunní 3 - 5 cm dl., trojhranně obvejčité, širší než dl., krátce nehetnaté, svrchu na spodině vousaté, celokrajné nebo na vrcholu mělce vykrojené, v různých barvách a odstínech, nejčastěji růžové, ale také karmínové, žluté, bílé, temně fialové, červenohnědé až rudočerné i skvrnité, žíhané nebo proužkované, jednoduché i plné. Tyčinky jsou četné a jednobratré. Semeník je svrchní, synkarpický, ± z 10 plodolistů, s týmž počtem pouzder a čnělek srůstajících dole ve sloupek, který prorůstá trubkou ze srostlých tyčinek. Plod je kotoučovitý, poltivý, uprostřed vmáčklý a rozpadající se v jednosemenné plůdky, na hřbetě s hlubokou brázdou, na hranách s nízkým svrasklým křídlem a na bocích přitisklo štětinkaté. VII. - IX. V ČSSR se pěstuje v zahradách pro ozdobu a v menších polních kulturách jako léčivka. Domovina i původ tohoto kulturního druhu jsou nejisté. Zpravidla se uvádí vých. Středomoří a již. oblasti evropské části SSSR. Za výchozí typ se pokládá kříženec t. štětinaté (A setosa) z evropské části Turecka až Kréty a t. bledé (A. biennis), jejíž areál sahá z vých. oblasti střed. Evropy na sev. do Rakouska a Československa a do jihových. Evropy. Nebo to může být kříženec mezi t. štětinatou a nějakým asijským druhem. K sběru na drogu jsou vhodné kultivary s černočervenými nebo hnědofialovými korunami, z nichž nejstarší je patrně cv. Nigra s jednoduchými, černonachovými korunami. Kultura t. ve střed. Evropě se uvádí do souvislosti s nájezdy Turků a datuje se už od 16. stol. - Drogou jsou plné rozvité květy (Flos malvae arboreae). Sbírá se ve druhém roce vegetace postupně po 3 - 4 dnech, jak květy nakvétají. Droga je sytě černofialová, se světle zelenými kalichy, šustivá, bez pachu, se slizovitou natrpklou chuti. Získává se výhradně z maloplošných kultur. Droga přichází na trh z Belgie, Maďarska, SSSR, Polska, balkánských států i od nás, kde se pěstuje kultivar s vel. poloplnými květy cv. Černá Krajová. Droga obsahuje sliz (6 - 8%) podobného složení jako sliz proskurníku nebo slézu, antokyanová barviva souborně často označovaná jako altein. V kališních lístcích byly zjištěny flavonoidy např. kvercetin. Pro využiti drogy je rozhodující obsah slizu (expektorans a mucilaginózum), barevnost se využívá k zlepšování vzhledu některých, např. prsních čajových směsí.

Nejčastější lékovou formou je výluh vlažnou vodou, který se doporučuje při zánětech hor. cest dýchacích a také při chronických zánětech žaludku a střev. Pokud se v lékařství předpisuji ještě sirupy proti kašli (mnohde byly již nahrazeny kapkami), bývá droga z topolovky jednou ze součástí jejich bylinného základu. Zevně se droga doporučuje k přípravě kloktadla při zánětech sliznice ústní dutiny. Je známé i použití k obkladům na změkčeni otoků. Trvalou poptávku po droze projevuje i potravinářský průmysl, kde se používá jako zdroj přírodního barviva ve vinařství, likérnictví a cukrářství.

Pěstováni t k tomuto účelu je známé z Turecka, kde se odedávna používá k přibarvování vína. Topolovky se pěstují i jako dobré medonosné rostliny. Údaje o použiti t. jako léčivky ve starověku a středověku nejsou průkazné. Nejstarší zprávy jsou až v bylinářích ze 16. stol. Současný a pravděpodobně i budoucí význam drogy je omezený.


TRNOVNÍK BÍLÝ (”AKÁT”)                   
Bobovité (motýlokvěté)

Robinia pseudo-acacia L.
Fabaceae (Papilionaceae)

Strom nebo keř s opadavými listy. Kmen až 25 m vys.,s rozpukanou, hnědošedou horkou a s rozkladitou korunou z hranatých, ± křivolakých a trnitých větví. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, s 9 - 11 jařmy řapíkatých, vejčitých až eliptičných, lysých, celokrajných, na vrcholu ± mělce vykrojených lístků. Na bázi řapíku je dvojice ztrnovatělých palistů jako srpkovité trny. Květenství tvoří nicí bohaté hrozny z bílých a medově vonících květů, objevujících se ± zároveň s listy. Květy jsou obojaké, souměrné, kromě pestíku pětičetné. Kalich je zvonkovitý, krátce zubatý, nezřetelně dvoupyský a koruna motýlovitá, tj. s okrouhlým, nazpět ohrnutým hor. lístkem (pavéza), se dvěma úzkými postranními lístky (křidla) a dvěma dol. srostlými (člunek). Tyčinek je 10, jsou dvoubratré (9 a 1), střed. je volná, ostatní srostlé nitkami ve svazeček. Semeník je svrchní, z 1 plodolistu, vřetenovitý, s jednoduchou zahnutou čnělkou a bliznou. Plodem je hnědý, lysý a ploše smáčkly lusk, s 3 - 12 ledvinitými, černohnědými a lesklými semeny. Lusky vytrvávají na stromech přes zimu a otvírají se zjara. V. - VI. V ČSSR se často pěstuje (stromořadí, k upevňování svažitých podkladů a zalesňováni příkrých kamenitých stráni), protože dobře roste i na nejhorších půdách. Druh roste planě v listnatých lesích v atlantské části USA. Dnes se pěstuje ve značné části Sev. Ameriky, od 17. stol. se objevil v Evropě. Prvý t. vysadil v pařížské královské zahradě Jean Robin (odtud rodové jméno Robinia), zahradník krále Ludvíka XIII. Rozšíření kultury trnovníku v Evropě nastalo již v 18. stol. Později se rozšířilo jeho pěstování v Před. a ve vých. Asii, v sev. Africe a na Nov. Zélandě. V teplejších a vlhčích oblastech zplaňuje a často zdomácňuje. Stává se obtížným plevelem, protože zdlouhavě tlející spadané listí hubí pův. květenu v jeho podrostu. Má se proto lesnicky zužitkovávat jen pro výsadby na nejhorších půdách. K dobrým užitkovým vlastnostem t. patří velká medonosnost, z jediného stromu poskytne včelám až 8 kg medu výrazné chuti a vůně. V parkové kultuře se pěstuje několik okrasných kultivarů. - Drogou jsou květy (Flos robiniae; Flos acaciae). Zpravidla se trhají celá květenství a květy se z nich sdrhují až před sušením. Nesbírají se květy samovolně po odkvětu opadalé. Pomačkané a zapařené květy po usušení zhnědnou a jsou jako droga bezcenné. Droga má krémovou barvu, je šustivá, výrazně voní a medově sladce chutná. Výraznou vůni dodává droze silice obsahující nerol, farnezol, linalol, aldehydy a ketony s broskvovou vůní a další složky. Droga obsahuje dále flavonoly (robinin, robinetin), chalkony (butein, robtein) a aminokyselinu kanavanin. Byly také nalezeny dihydroflavonolové glykosidy fustin a dihydrorobinetin. Poměrně podrobné fytochemické údaje nebyly zatím zhodnoceny farmakologicky.

Starší literatura uvádí protikřečové působeni drogy, ale nověji nebylo potvrzeno. Droga se proto v současnosti používá vesměs jen jako vzhledové, čichové a chuťové korigens při úpravě některých čajových směsí. Na rozdíl od ostatních částí t. nejsou květy jedovaté. Kořeny, kůra, větévky i semena jsou jedovaté, protože obsahují jedovaté bílkoviny (toxalbuminy) robin a fazin. Kůra kořenů se kdysi doporučovala jako expektorans místo kořenů lékořice lysé (Glycyrrhiza glabra). Od používání se však záhy upustilo, protože droga trnovníku působila i při mírně zvýšených dávkách dávení a průjmy.

T. se vzhledem k obsahu toxalbuminů řadí mezi rostliny nebezpečné pro dobytek, protože spásáním větévek nebo okusem kůry může dojít, a např. v USA dochází, k těžkým otravám volně paseného dobytka. Otravy se projevují kolikou, průjmy, špatným dýcháním, slabostí srdce a křečemi přecházejícími v ochrnutí až smrt. Bylo zjištěno, že robin má podobně jako jiné toxalbuminy, imunogenní vlastnosti, tj. že při podávání v nejedovatých a vzestupných dávkách vyvolává imunitu. V zemích Blízkého východu se ještě udrželo používání akátových květů k přípravě aromatických vod a jako přísady při výrobě limonády šerbetu, pravé grenadiny, připravované z rosolovitého obalu semen granátových jablek, hnědě červených vysýchavých bobulí předoasijského rozsochatého keře marhaníku granátového (Punica granatum) z čel. marhaníkovitých (Punicaceae). Význam i používání drogy t. je dnes pro lékařství jen málo důležité.


TŘEZALKA TEČKOVANÁ                   
Třezalkovité

Hypericum perforatum L.
Hypericaceae

Vytrvalá bylina, s dlouho vytrvávajícím rozvětveným oddenkem. Lodyhy jsou přímé, 20 - 80 cm vys., oblé, se dvěma podélnými úzkými lištami, lysé, nahoře větvené, ± žláznaté, dole s četnými jalovými prýty. Listy jsou vstřícné, s podlouhle vejčitou čepelí, dol. ± přisedlé, hor. kratičce řapíkaté, celokrajné, lysé, prosvitavě tečkované siličnými nádržkami. Květenství tvoři hustý vrcholík z vidlanů, resp. ze šroubelů. Květy jsou obojaké, paprsčité, v Ø 15 - 35 mm, s volnżmi obaly, pětičetné, na stopkách s černými žlázkami. Kališní lístky jsou podlouhlé až čárkovité, celokrajné a korunní šikmo eliptičné, aspoň na jednom kraji vroubkované, zlatožluté, na obvodu černě žláznatě tečkované. Tyčinky jsou četné (50 - 100), trojbratré. Semeník je svrchní ze 3 plodolistů, trojpouzdrý, s nákoutními semenicemi a s 3 volnými čnělkami. Plodem je vejcovitá, přehrádkosečná tobolka, na povrchu zřetelně tečkovaná, s vytrvávajícím kalichem, někdy i korunou a se zbytky tyčinek. Semena jsou četná, válcovitá, tmavohnědá až černá, se síťnatě jamkatým osemením. VI. - IX. V ČSSR hoj.; křovinaté stráně, sušší louky, pastviny, vřesoviště, světlé lesy a paseky z nížiny do hor. Často na druhotných stanovištích při cestách, v příkopech, na železničních a silničních náspech a pobřežních hrázích. Druh roste na většině území Evropy, záp. a Střed. Asie kromě krajního sev., na vých. až do Altaje a Sajanského pohoří, dále v Mongolsku, Džungarsku a na jih do Himaláje; izolovaně v severozáp. Africe. Zavlečené a zčásti zdomácněle ve vých. Asii, v Sev. a Již. Americe (až do již. Chile), v Austrálii a na Nov. Zélandě. V USA a Kanadě místy jako obtížný plevel. Druh mimořádně mnohotvárný. Na drogu se mohou sbírat všechny naše druhy třezalek, vzhledem k hoj. výskytu však převládá t. tečkovaná. - Drogou je rozkvétající nať (Herba hyperici), bez dol. holých dřevnatých části lodyh. Droga je světle zelená, se zlatožlutými květy. Přítomnost zhnědlých listů a květů a přítomnost zralých plodů svědčí o špatném sběru a sušení i o sběru překvetlé natě. Droga je téměř bez pachu a hořce, později i svíravě chutná. Poptávka po květní droze (Flos hyperici), popřípadě čerstvých květech, z nichž se získává tzv. ”třezalkový olej” užívaný zevně na rány, je výjimečná. Droga obsahuje ± 0,1% antracénových derivátů (emodiantron, hypericdehydrodiantron, hypericin, pseudohypericin a hyperin), 0,7% i více flavonoidů (hyperosid, rutin, kvercitrin), katechinové třísloviny a látky doprovodného charakteru. Hypericin působí po požiti a následném ozáření sluncem u světlých typů lidí s citlivou pokožkou a u bělosrstých zvířat tzv. hypericismus, což je kožní onemocněni způsobující až nekrózy. Podobné onemocnění se objevuje u albinoidnich typů zvířat po zkrmování čerstvé sušené pice a plodů pohanky obecné (Fagopyrum esculentum) a p. tatarské (F. tataricum; bas. Polygonum tataricum) obsahující fagopyrin a označuje se jako fagopyrismus. U hypericinu z třezalky byl zjištěn dobrý antidepresivní účinek, a je proto součástí některých hromadně vyráběných antidepresívně účinkujících léčivých přípravků.

V lékařství i lidovém léčitelství má droga t. šir. použití. Předpisuje se samotná jako odvar nebo je součásti čajových směsi, popřípadě hromadně vyráběných léčivých přípravků. Má celkově klidnící účinky, a proto se předpisuje k léčení depresí, melancholie, migrénových potíží, při neurovegetativních poruchách a nervové vyčerpanosti. Třezalková droga se dále doporučuje při žlučníkových potížích a poruchách zažívacího a vyměšovacího ústrojí. Působí protizánětlivě a dezinfekčně, odstraňuje chronické poruchy zažívání a nechutenství. V lidovém léčitelství se navíc traduji i anthelmintické účinky proti roupům a škrkavkám. Zde lze použít nálev z drogy až u děti ve školním věku, protože menší děti drogu vždy dobře nesnášejí a trpí po ní nevolností a zvracením. Zevně se používá olejový výtažek z třezalky (většinou z čerstvé natě) nebo mast s výtažkem z třezalky jako prostředek k hojeni ran, bércových i jiných vředů, na hemeroidy a omrzliny i popáleniny.

T. jako léčivka je známa od starověku a ve středověku dosáhl její věhlas vrcholu. Dnešní použiti je úměrné výsledkům chem. i farmakologického průzkumu drogy a není zanedbatelné. Protože třezalky v přírodních porostech ubývá, byly již zahájeny pokusy (celkem úspěšné) s jejím pěstováním v polních kulturách.


TUŽEBNÍK JILMOVÝ                   

Filipendula ulmaria

Vytrvalá, 50 až 200 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, v horní části trochu větvená, hranatá. Listy přetrhovaně lichozpeřené, přízemní a dolní řapíkaté, s 1 až 5 jařmy lístků, které jsou vejčité nebo kosníkovité, pilovité. Květenství v hustých vrcholících, květy bílé až narůžovělé, charakteristické svou těžkou, nasládlou vůní po hořkých mandlích, kterou cítíte již zdaleka. Kvete v IV až IX. Roste: Vlhké louky, břehy, pobřežní olšiny nebo vrbové křoviny, rákosiny, prameniště, lužní lesy, vlhké paseky, preferuje půdy na minerály chudé, hlinité až jílovité, vlhké až zbahněné. Listy a květy rostliny mají stejné léčivé účinky. Květy se používají hlavně na přípravu příjemně aromatického čaje. Obsahuje flavonoidní kvercetinové glykosidy (např. spireosid, gaultherin), fenolické glykosidy spireinu, třísloviny a silice se salicylaldehydem a methylesterem kyseliny salicylové. Sbírá se květ nebo nať, květy se sdrhnou a suší se rychle ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40°C. Nať se sbírá v době květy a suší se stejným způsobem. Droga snižuje horečku a má účinky potopudné a močopudné. Podává se při horečkách z nachlazení (chřipka apod.), při dně, revmatismu, při nemocech močového měchýře a ledvin, při poruchách látkové výměny.


TYMIÁN OBECNÝ                   
Hluchavkovité (pyskaté)

Thymus vulgaris L.
Lamiaceae (Labiatae)

Keř, výrazně aromatický, 10 - 40 cm vys., s vřetenovitým, ± dl. kořenem. Stonky jsou dole silně zdřevnatělé, většinou přímé, párovité šikmo větvené, čtyřhranné, mrtnaté. Listy jsou křižmostojné, krátce řapíkaté, s čárkovitou až eliptičnou, tupou, ± celokrajnou, nápadně podvinutou, žláznatě tečkovanou, svrchu zpravidla lysou, vespod běloplstnatou čepelí a s vyniklou střed, žilkou. Květenství tvoři ± prodloužený, dole přetrhovaný lichoklas z lichopřeslenů po 3 - 6 květech v úžlabí hor. listů. Květy jsou drobné, souměrné, se srostlými obaly. Kalich je zvonkovitý, dvoupyský a koruna rovněž dvoupyská, bělavá až bledě nachová, s dol. pyskem trojdílným, hor. plochým, dvoulaločným. Tyčinky jsou dvoumocné. Semeník je svrchní, ze 2 plodolistů a dvoupouzdrý. Plodem jsou 4 zploštěle vejcovité, světle až tmavě hnědé tvrdky. V. - IX. V ČSSR se vz. pěstuje v zahradách (koření, skalnička) nebo jako léčivka v maloplošných kulturách, jen v teplých oblastech. Druh roste planě v záp. Středomoří z vých. poloviny Španělska a již. Francie do záp. Itálie, pospolitě na skalnatých svazích jako jedna z vůdčích složek nesouvislých porostů tvrdolistých rostlin zvaných tomillares. - Drogou je nať (Herba thymi), sbíraná na začátku kvetení bez zdřevnatělých částí stonků, od nichž se odřezává nožem. Z kultur se sklízí pravidelně 2krát do roka, s výnosem ± 20 q/ha. Droga je šedozelená, aromatická, příjemně kořenně a hořce chutnající. V pův. areálu se droga získává z planých porostů. Na trh přichází i droga ze Španělska, jejíž matečnou rostlinou je T. zygis, bělokvětý tymián domácí ve Španělsku nebo směs obou druhů. Poslední vydání lékopisu NSR z r. 1978 takovou drogu připouští, protože její obsahové látky a složení silice jsou prakticky totožné. V kulturách se pěstují dva typy kultivarů: zimovzdorné víceleté a choulostivější jednoleté, které lze jako letničky pěstovat až k 70° s. z. s. (Norsko, Island) pro koření. U nás byly vyšlechtěny kultivary pro farmaceutické účely cv. Krajový a cv. Aróma a pro potravinářské účely s citrónovou vůní cv. Lemona a cv. Mixta. K hlav. producentům a dodavatelům drogy patří vedle vzpomínaných středomořských států Bulharsko, SSSR, Indie a USA, kde se také destiluje tymiánová silice. Hlav. účinnou součástí drogy je silice (0,5 - 3%) s tymolem a karvakrolem (50 - 80%!) jako hlav. složkami. Vedle nich obsahuje silice ještě cineol, cymen, linalool, bornylacetát a další složky. Kultivary, v nichž silice obsahuje hlav. linalool (třeba až 90% a bez tymolu a karvakrolu), se k farmaceutickým účelům nehodí. Z drogy byly izolovány třísloviny, hořčiny a flavony (např. luteolin). Udává se, že droga obsahuje protikřečově a fytoncidně účinné další látky, zatím blíže neznámé; samotná silice nemá totiž účinky rovnocenné droze. Z drogy byly izolovány také aromatické a-triterpenické kyseliny (kávová, chlorogenová a ursolová, oleanolová).

Droga působí expektoračně jako sekretomotorikum, spazmolyticky, výrazně dezinfekčně, baktericidně a anthelminticky. V lékařství i lidovém léčitelství patří mezi nejspolehlivější prostředky proti chorobám hor. cest dýchacích, kašli, dávivému kašli, bronchitidě a také proti záduše (?). Používá se v nálevu samotná nebo v čajových prsních směsích a extrakt z drogy je součástí i mnoha hromadně vyráběných léčivých přípravků. Druhou oblasti použití je zažívací ústrojí. Doporučuje se při poruchách zažívání provázených průjmy a křečemi. V dětském lékařství se nálev osvědčil proti střevním parazitům a u dospělých proti tzv. cihlářské (tunelové) nemoci, způsobené hlístovým cizopasným červem měchovcem (Ancylostoma duodenale), cizopasícím ve dvanáctníku a tenkém střevu; projevuje se chudokrevností a průjmy. Vyšší dávky nebo dlouhodobé užívání drogy mají i nepříznivé vedlejší účinky, vyvolávají např. tyreotoxikózu, proto drogu nelze užívat ve formě stále používaných bylinkových čajů. Zevně se výluh nebo nálev z drogy používá ke koupelím s dezinfekčním účinkem, k vymývání špatně se hojících ran a ke kloktání při zánětech v ústní dutině. Z čerstvé natě (výjimečně z drogy) se destiluje silice (hlav. výrobcem je Španělsko) s uplatněním ve farmacii, ale mnohem víc v léčebné kosmetice a v potravinářství. Tymián je důležitým kořením se šir. uplatněním. Svůj význam si udržel od starověku dodnes.